Cami Halısı

CAMİ HALISI

Cami halıları camilerin vazgeçilmezidir. Peki cami halısı desenlerinin anlamı nedir? cami halısı kültüre göre şekillenmektedir. Türk kültüründe kullanılan motifler ve renkler genel olarak çoğu camide karşımıza çıkmaktadır. Arap kültüründe ve faklı kültürlerde renklerde ve motiflerdeki değişiklikleri farklı ülkelerde görmeniz mümkün. ...

CAMİ HALISI

Cami halıları camilerin vazgeçilmezidir. Peki cami halısı desenlerinin anlamı nedir? cami halısı kültüre göre şekillenmektedir. Türk kültüründe kullanılan motifler ve renkler genel olarak çoğu camide karşımıza çıkmaktadır. Arap kültüründe ve faklı kültürlerde renklerde ve motiflerdeki değişiklikleri farklı ülkelerde görmeniz mümkün. Günümüzde el yapımı desenler ile şekillenen Türk kültürüne ait halılar, fabrikasyon sisteminden sonra azalma gösterse de zaman zaman karşımıza çıkmaktadır.

 

Motiflerin anlamları ise üç faklı başlıkta incelenebilir. Bunlardan ilki çoğalmayı daha doğrusu doğumu simgeleyen motifler. Anlam yapısı olarak baktığınızda cami halısı desenleri insanı simgeliyor denilebilir. İnsanların doğumunu ve çoğalması ile başlayan motifler ikinci olarak hayatı simgeler. Akan su deseni temel hayatı simgelerken, aile desenleri ve hayvan motifleri ile yaşamı sürdürmeyi anlattıktan sonra üçüncü olarak ölümü simgeler. Ölüm desenleri ise genel olarak kuşlar ile gösterilmektedir. Sadece ölümü değil, bazı kuş desenleri kötülüğü simgelerken, bazı kuş motifleri iyiliği simgelemektedir. Desenler hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için camihalisi.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazla

Cami Halısı 6 ürün var.

6 öğeden 1 - 6 arası gösteriliyor
6 öğeden 1 - 6 arası gösteriliyor